A nyugdíj sokak számára a jól megérdemelt pihenés időszaka, ugyanakkor egyre többen döntenek úgy, hogy nem szeretnének teljesen visszavonulni. Az aktív nyugdíjas lét, akár munkáról, önkéntességről vagy rendszeres társas tevékenységekről is van szó, nemcsak anyagi szempontból előnyös, hanem komoly egészségi, pszichés és társadalmi hozadéka is van. Az aktív időskor nemcsak a jelenről, hanem a jövő minőségéről is szól.
Az egyik legfontosabb érv a nyugdíjas munka mellett az egészség megőrzése. A kutatások is megerősítik, hogy azok, akik aktívak maradnak, kevesebb egészségügyi panasszal küzdenek, ritkábban fordulnak elő náluk a szellemi hanyatlásra utaló tünetek, és az általános közérzetük is jobb. A napi rendszeresség, a célok megléte, a fizikai és szellemi kihívások mind hozzájárulnak a mentális frissesség megőrzéséhez. Az agyat „edzésben tartja”, ha valaki dolgozik, új emberekkel találkozik, problémákat old meg, vagy egyszerűen csak egy közösség része marad. Szerencsére ma már kifejezetten ezt a munkavállalói csoportot célzó állásajánlatok is vannak a közvetítő cégeknél.
A pszichés jólét szintén szoros kapcsolatban áll az aktív életformával. A nyugdíjba vonulás után sokan tapasztalják meg az elszigeteltség vagy céltalanság érzését, különösen akkor, ha korábban erősen munkaközpontú életet éltek. A nyugdíjas munka lehetőséget ad az önértékelés megerősítésére, az emberi kapcsolatok fenntartására, a társasági élet gazdagítására. Az, hogy valaki „szükséges”, „értékes”, „hasznos”, nemcsak jó érzés, hanem egyfajta lelki stabilitást is ad.
Az anyagi szempontokat sem szabad figyelmen kívül hagyni. Még ha a nyugdíj elegendő is az alapvető kiadások fedezésére, sokak számára fontos az a pluszt jövedelem, amit a nyugdíjas munkával tudnak megszerezni. Akár az unokák támogatásáról, utazásról, hobbi finanszírozásáról vagy biztonsági tartalék képzéséről beszélünk, a kereset nemcsak pénzt, hanem lehetőségeket is jelent. Ráadásul a nyugdíjas munkavállalás adózási és járulékvonzata kedvező, így a nettó bér is arányosan magasabb, így elegendő lehet a részmunkaidő vállalása.
Társadalmi szinten sem elhanyagolható a nyugdíjasok szerepe. Tapasztalatuk, munkamoráljuk, türelmük és lojalitásuk sok esetben pótolhatatlan. Egyre több munkáltató ismeri fel, hogy a generációs sokszínűség, vagyis a fiatalos lendület és az idősebbek bölcsessége, kifejezetten jól működő kombináció. A nyugdíjasok jelenléte nemcsak szakmai erősítés, hanem kulturális érték is, főleg olyan munkakörökben, ahol az emberi tényező, a kommunikáció vagy a türelem kulcsfontosságú. A tapasztalat az, hogy a nyugdíjas munkavállalók megbízható, precíz és motivált csapattagok.
Aktívnak maradni tehát nemcsak lehetséges, hanem kifejezetten érdemes. Az, hogy valaki hány éves, sokkal kevésbé számít, mint az, hogy mennyire érzi magát hasznosnak és kiegyensúlyozottnak. Az aktív nyugdíjas lét egy új korszak kezdete lehet – egy olyan időszaké, amelyben az évek száma helyett az életminőség kerül a középpontba.